reklama
Přesný čas: 16:44 / týden v roce: 20
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
19. 5. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Ivo, Ivoš

Křestní jméno:

Petra

Charakteristika

Petra je atraktivním jménem, které nachází široké praktické využití. Své nositelce přitom jméno přináší i dlouhodobou historii a hluboký význam, dává ji sílu, odhodlání a pevný charakter.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Petra se vyskytuje také ve variantách Petruše, Petrana nebo Petronila. Mužskou alternativou jmen je Petr. Domácky se jméno Petra užívá jako Péťa, Peťa, Peťka, Petík, Petina, Petinka, také Peťule, Peťulka, Peťunka, Petrunka, Petruška, Petruš, Petřinka, Petřina, Petřička aj. Jméno Petra najdeme také ve slovenštině, v angličtině, němčině švédštině nebo maďarštině. Francouzskou podobou jména je Pierre nebo Pierette, italskou Petra a Pietra. Dánština nebo norština jméno zná jako Petra a také jako Petrine. Ruština užívá vedle verze Petra také mutaci Petrina.

Významné nositelky

Jméno Petra dnes patří například ke zpěvačkám Petře Černocké či Petře Janů, také herečkám Petře Jungmanové nebo Petře Špalkové. Nositelkou jména jsou i modelky Petra Němcová nebo Petra Faltýnová, která aktuálně stojí po boku slavného českého moderátora Leoše Mareše. Jméno Petra nosí i spisovatelky Petra Hůlová nebo Petra Neomillnerová a v neposlední řadě i české tenistky Petra Kvitová a Petra Cetkovská.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Petra má řecký původ, stejně tak i mužský protějšek jména Petr. Obě jména se vyvinula z řeckého slova „pétrá” („skála”), potažmo aramejského „képhá” se stejným významem. Jméno Petra se tak vykládá jako „skálopevná”, „tvrdá”, „neoblomná”.

 
Jméno: Petra
Nosí v ČR 98716 lidí
Jedná s o 11 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Petronila
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama