reklama
Přesný čas: 20:50 / týden v roce: 17
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
24. 4. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Jiří, Juraj, George

Křestní jméno:

Patrik

Charakteristika

Patrik je atraktivním mužským jménem, které nejenom ve svém významu, ale také ve svém znění nese ušlechtilost a vznešenost. Patrik je pravým mužem, urozeným a hrdým na svůj původ.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Patrik má i ženskou variantu ve jménu Patricie. Počeštěnou verzí jména je Vlastimil. Domácky se jméno užívá jako Patriček, Páťa, Paty, Paťo, Pat, Patek aj. Jméno Patrik je oblíbené nejenom u nás nebo v Irsku, ale také v mnoha dalších zemích světa, mj. na Slovensku. Anglická podoba jména je Patrick, stejně tak i německá, spolu s variantami Patricius a Patrizius. Francouzština jméno užívá jako Patrice, španělština jako Patricio, italština jako Patricius. Maďarskými mutacemi jména jsou Patrik a Patrícius, polskými Patryk a Patrycy, ruština jméno zná jako Patrikij.

Významní nositelé

Nejvýznamnějším nositelem jména je Svatý Patrik, patron Irska. Svátek Svatého Patrika (17. března) je největším svátkem Irů, který bývá spojen s bujarými oslavami, pitím irského piva a zelenou barvou. Současnými nositeli jména jsou například český fotbalista Patrik Berger, moderátor Patrik Hezucký, který moderuje rozhlasovou Ranní Show spolu s Leošem Marešem. Jméno patří i ke slovenskému rapperovi, který si říká Rytmus (jeho vlastní jméno je Patrik Vrbovský). Rytmus se proslavil také jako porotce pěvecké show Hlas ČeskoSlovenska, je partnerem zpěvačky Dary Rolins.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Patrik má latinský původ. Vzniklo z latinského jména Patricius, jeho základem je slovo „pater” („otec”), příp. „patria” („vlast”). Jméno se vykládá jako „mající otce” (ve významu dědickém). Ve starém Římě se tak označoval svobodný občan, původem z některého z římských (patricijských) rodů. Přenesený výklad jména znamená „urozený”, „šlechtic”. Jméno jako takové se zřejmě vyvinulo v Irsku, původní irskou podobou jména je Petrik a patron Irska − Svatý Patrik je také jedním z nejznámějších nositelů jména.

 
Jméno: Patrik
Nosí v ČR 25591 lidí
Jedná s o 42 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama