reklama
Přesný čas: 16:39 / týden v roce: 21
Fáze měsíce:
Úplněk
Křestní jméno:

Otakar

Charakteristika

Jméno Otakar v sobě nese německou tvrdost a přísnost. S tvrdým charakterem a disciplínou se pojí i význam jména. Muž jménem Otakar je dle významu svého jména skvělým strážcem − svého majetku, ale také osobního blaha a štěstí.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Otakar se vyskytuje i ve variantě Otokar či Ottokar, také ve zkráceninách Ota nebo Oto. Ženskými mutacemi jména jsou Otakara či Otokara. Domácky se jméno užívá jako Ota, Oto, Otík, Otka, Otouš, Otakárek, Otíček, Otánek apod. Jména Otakar i Otokar znají také na Slovensku, německou podobou jména je Ottokar, polskou Otokar, maďarskou Ottokár. Francouzština jméno užívá jako Ottocar, příp. Ottocare.

Významní nositelé

Jméno patřilo k dynastii Přemyslovců, nosil ho Přemysl Otakar I. nebo Přemysl Otakar II. Také významný český básník a spisovatel si říkal Otokar − Otokar Březina, vlastním jménem byl Václav Jebavý. Nositelem jména byl i český prozaik Otakar Bystřina nebo legendární český režisér Otakar Vávra, který byl učitelem dalších velkých režisérů jako Miloš Forman a Jiří Menzel. Jméno nosil i tanečník a baletní mistr Otakar Bartík, známý český advokát Otakar Motejl nebo herec Otakar Dadák. K současným nositelům jména patří například herci Otakar Brousek starší a jeho syn Otakar Brousek mladší. Jméno se pojí i s čeledí velkých barevných motýlů označovanou jako Otakárkovití. Otakárek fenyklový je jedním z našich nejkrásnějších a také největších denních motýlů.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Otakar je variantou německého jména Ottokar (původně Odowakar). Ze slov „odo” s významem „majetek”, „blaho”, „štěstí” a „wakar” s významem „hlídat”, „střežit” se jméno překládá jako „strážce majetku”, „majetek střežící”.

 
Jméno: Otakar
Nosí v ČR 7986 lidí
Jedná s o 73 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Otokar
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama