reklama
Přesný čas: 21:36 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
19. 4. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Rostislava

Křestní jméno:

Olga

Charakteristika

Jméno Olga může znít obyčejně, v sobě však nese velké hodnoty. Ze své nositelky dělá málem světici, minimálně zdravou a silnou ženu.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Olga má i mužskou alternativu ve jménu Oleg. Stejný původ má i jméno Helga. Za českou variantu jména se považuje Svatava. Domácky se jméno Olga užívá jako Ola, Oli, Olina, Olinka, Olča, Oluš, Oluška aj. Jméno Olga je oblíbené nejenom v češtině, ale v mnoha jazycích světa. Užívá se v angličtině, němčině, italštině, španělštině, ruštině nebo polštině. Slovenská verze jména je Oľga. Norština, švédština nebo dánština jméno zná jako Olga či Helga.

Významné nositelky

Jméno Olga nosila první žena polistopadového prezidenta Václava Havla Olga Havlová. Jméno náleželo i k herečce Olze Scheinpflugové. Nosí ho i slavná herečka Olga Schoberová, známá také pod pseudonymem Olinka Bérová. V 60. a 70. letech byla sexuálním symbolem a stala se také první ženou z tehdejšího Československa, která se objevila na titulní straně prestižního pánského magazínu Playboy. Jméno náleží i ke spisovatelce a dabingové režisérce Olze Walló nebo producentce Olze Menzelové, manželce režiséra Jiřího Menzela. Nosí ho i zpěvačka Olga Matušková, rozená Olga Blechová. Jméno náleží i ke zpěvačce a herečce Olze Lounové. Nosí ho i dokumentaristka Olga Sommerová a její dcera Olga Špátová. V neposlední řadě jméno patří i k populární cvičitelce, mistryni světa ve sportovním aerobiku Olze Šípkové.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Olga pochází ze Skandinávie. Stejně jako jeho mužská varianta Oleg se vyvinulo ze severského jména Helgí (Helga). Jméno se vykládá ze slova „heilig” − „svatý”. Překládá se tak jako „svatá”, také „spásu přinášející”, potažmo i „zdravá” nebo „silná”.

 
Jméno: Olga
Nosí v ČR 39740 lidí
Jedná s o 40 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den populace
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama