reklama
Přesný čas: 05:38 / týden v roce: 20
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
18. 5. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Nataša

Křestní jméno:

Norbert

Charakteristika

Norbert je zajímavým mužským jménem, které zajímavého dělá i svého nositele. Jméno zní tvrdě, je také spojeno s drsnými severskými zeměmi. Silným a charismatickým mužem bude i nositel jména Norbert.

Odvozeniny a varianty

Jméno Norbert má i ženskou variantu ve jménu Norberta. Domáckými podobami jména jsou Norbertek, Bertek, Berta, Bertík, Bert, Nora, Norek apod. Jméno Norbert se užívá nejenom v češtině, ale také ve slovenštině, angličtině, němčině, francouzštině, polštině, maďarštině nebo holandštině. Španělská, portugalská a italská verze jména je Norberto.

Významní nositelé

Jméno Norbert nosil například světec Norbert z Xantenu, také český spisovatel a cestovatel Norbert Frýd nebo americký matematik Norbert Wiener, zakladatel kybernetiky. Dnes jméno náleží například k českému herci a hudebníkovi Norbertovi Lichému, nosí ho i zpěvák Norbert Peliczký.

Původ a význam jména

Norbert je staroněmeckým mužským křestním jménem. Jméno pochází z německých slov „nord” („sever”) a „beraht” („jasný”, „světlý”, „zářivý”). Vykládá se jako „slavný seveřan”, „světlo severu”, také „polární záře”.

 
Jméno: Norbert
Nosí v ČR 1278 lidí
Jedná s o 155 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama