reklama
Přesný čas: 10:42 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
21. 4. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Alexandra

Křestní jméno:

Nina

Charakteristika

Výklad jména Nina je různorodý a neurčitý. Nositelka jména Nina může být úžasnou ženou, věčným dítětem, matkou i skvělou přítelkyní, může být téměř kdokoliv.

Odvozeniny a varianty

Jméno Nina nemá mužský protějšek. Domáckými variantami jména jsou Ninka, Ninča, Ninečka, Ninoška, Ninuška, Ninuš aj. Jméno Nina nemá mnoho domáckých podob ani cizojazyčných variant. Přesto ho najdeme v mnoha světových jazycích, většinou v podobě Nina. Jméno Nina zná i slovenština, také němčina, francouzština, italština, španělština, švédština, norština, dánština, dále též ruština, polština, maďarština, rumunština aj.

Významné nositelky

Jméno Nina nosily herečky Nina Balcarová, Nina Bártů nebo Nina Popelíková. Dnes jméno náleží například k české herečce Nině Divíškové, výtvarnici a režisérce Nině Čampulkové nebo slovenské operní pěvkyni Nině Hazuchové. Jméno nosí i německá zpěvačka Nina Hagen, německá herečka, moderátorka a modelka Nina Weniger nebo dánská modelka Nina Agdal. Nositelkou jména byla i proslulá módní návrhářka, zakladatelka stejnojmenného módního domu Nina Ricci, vlastním jménem Maria Adélaide Nielli.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Nina nemá jasně specifikovaný původ. Pravděpodobně se vyvinulo nezávisle na několika místech současně. Nejčastěji bývá spojováno se jménem zakladatele asyrského státu. Tento perský vládce nesl jméno Ninos, dle něho bylo pojmenováno i hlavní město Asyrie Ninive. Z perštiny by se jméno Nina překládalo jako „skvělá”, „úžasná”. Jméno mohlo vzniknout i ze španělského slova „ninos” s významem „panenka” nebo „dítě”. Slovo „nina” však najdeme také ve svahilštině − zde znamená „matka”. Jméno se dá překládat i z hindského jazyka jako „pěkné oči” nebo v neposlední řadě také z arabštiny − jako „kamarádka”, „přítelkyně”. Nina může být také osamostatněnou variantou různých ženských jmen končících na -nina, například Antonína nebo italského jména Giovannina.

 
Jméno: Nina
Nosí v ČR 2010 lidí
Jedná s o 166 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den Organizace spojených národů (OSN)
Světový den pro rozvoj informací
Začíná Týden za odzbrojení
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama