reklama
Přesný čas: 23:35 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
20. 6. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Květa, Kveta

Křestní jméno:

Nikola

Odvozeniny a varianty

Nikola je ženským i mužským křestním jménem současně. Dalšími variantami jména jsou Nikol a Nikoleta v ženské verzi, jako mužské jméno se vyskytuje také v podobě Nikolas nebo Mikuláš (Mikoláš). Významově je příbuzné i se jmény Vítězslav, Viktor, Veronika aj. Domácky se jméno užívá jako Niki, Nikolka, Nikča, Nikuška, Kola nebo Nikita. Jméno se vyskytuje i v jiných jazycích. Jako ženské jméno ve variantě Nikola (slovenština), Nicola, Nicole (angličtina), Nicole, Nicolette (francouzština), Nikola, Nikoletta (němčina), Nicola (italština), Nikolina (bulharština), Nikoletta, Nikka (řečtina) aj. Mužskými jazykovými mutacemi jména jsou například Nicolaus, Klaus (němčina), Nicolas (francouzština, angličtina), Nicola, Nicolo, Niccolo (italština), Nikolaj (ruština).

Významné nositelky/významí nositelé

Jméno nosí například česká herečka Nikol Štíbrová, moderátorka Nikol Lenertová, modelka Nikol Moravcová, baletka Nikola Bárová nebo tenistka Nicole Vaidišová-Štěpánková. Jméno náleží i k americké herečce Nicol Kidman nebo jejím kolegyním Nikki Reed (vlastním jménem Nicole Houdston Reed) a Nicollette Sheridan. Jméno patřilo i k fyzikovi srbského původu jménem Nikola Tesla, který mj. objevil vícefázový střídavý proud. Nosil ho i ruský prozaik a dramatik Nikolaj Vasiljevič Gogol. Jméno se pojí také s italským filosofem a spisovatelem jménem Niccolò Machiavelli nebo hudebním skladatelem a houslistou Niccolò Paganinim. K současným nositelům jména patří český malíř Nikola Čulík, hudebník Nikola Brasko nebo herec Nikola Navrátil. Jméno se pojí i s hlavní postavou románu Ivana Olbrachta jménem Nikola Šohaj lúpežník.

Původ a význam jména

Křestní jméno Nikola má jednu zvláštnost − jeho nositelem může být muž i žena. Původ jména přitom souvisí s řeckým jménem Nikóláos. Z řečtiny se pak překládá jako „vítězný lid”, „vítězství lidu”, „vítěz/ka nad lidem”, „vítěz/ka mezi lidmi” apod. (řecky „niké” znamená „vítězství” a „láós” − „lid”). Jméno Nikola čeština převzala z francouzštiny.

 
Jméno: Nikola
Nosí v ČR 31935 lidí
Jedná s o 49 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Den industrializace Afriky
Světový den dětí
Světový den chronické obstrukční plicní nemoci
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama