reklama
Přesný čas: 20:47 / týden v roce: 17
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
22. 4. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Evženie, Evžénie

Křestní jméno:

Nela

Charakteristika

Jednoduché, krátké a přitom tvárné − takové je jméno Nela. Nositelkou jména Nela je pak dle významu svého jména žena pevného charakteru, vytrvalá ve svých cílech, stálá v uznávaných hodnotách.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Nela nemá mužskou alternativu. Významově a původem je příbuzné se jmény Kornélie (Cornelia), Petronila, Petronela, Eleonora nebo Helena. Domácky se jméno užívá jako Neli, Nelinka, Nelka, Nelička, Neliška, Neluška apod. Jméno se jako Nelly či Nelli vyskytuje i v němčině, angličtina jméno zná jako Nellie, Nell nebo Nelly (užívá se i jako domácí podoba jmen Ellen, Hellen aj.). Jméno Nela najdeme i ve slovenštině nebo polštině (také jako Nelly). Ruská podoba jména je Nelli, italská Nella.

Významné nositelky

Jméno patří k české herečce Nele Boudové, nosí ho i česká baletka Nela Mrázová. Nositelkou jména je také slovenská herečka, zpěvačka a herečka Nela Pocisková. Nela je také názvem tradičního mýdla, které se vyrábí v Nelahozevsi.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Nela má zřejmě latinský původ. Nejčastěji bývá vykládáno jako zdrobnělá a zkrácená podoba latinského jména Kornélie, příbuzné by pak bylo i s dalšími jmény jako Petronila, Petronela, Eleonora nebo Helena. Stejně jako v případě jména Kornélie (latinsky Cornelia) je významem jména Nela „pevná” nebo „vytrvalá”.

 
Jméno: Nela
Nosí v ČR 3031 lidí
Jedná s o 143 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den mokřadů
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama