reklama
Přesný čas: 00:54 / týden v roce: 15
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
14. 4. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Vincenc, Vincent

Křestní jméno:

Natálie

Charakteristika

Natálie je moderním jménem, které dnes nosí ženy narozené kdykoliv během roku. Jméno zdaleka nenáleží pouze k ženám narozeným na Vánoce, ačkoli právě takový je původní význam jména. Jakkoli, žena jménem Natálie může být pro každého příjemným dárkem, radost a pohodu Vánoc dokáže přinášet po celý rok.

Odvozeniny a varianty

Jméno Natálie se vyskytuje i ve starší podobě Natalia. Významově je shodné i archaické jméno Noelia, které se však u nás neužívá. Domáckými podobami jména jsou Natálka, Naty, Natka, Nasťa, Tálka, Tálie aj. Jméno znají i na Slovensku − ve variantě Natália, stejnou podobu má jméno i v Maďarsku. Anglickou verzí jména je Natalie, také Nathalie, Natalia nebo Nathalia, německou a francouzskou podobou jména je Natalie (Nathalie). Ruština jméno zná jako Natalija, v domácké verzi pak jako Nataša.

Významné nositelky

Jméno Natálie patří například zpěvačce Natálii Kocábové, která je dcerou hudebníka a politika Michala Kocába. Jméno u nás nosí i herečka Nataša Baženovová. Jméno najdeme i mezi celou řadou světových hereček, nosí ho mj. americká herečka Natalie Portman, americká herečka a soulová zpěvačka Macy Gray (vlastním jménem Natalia Renee McIntyre), rusko-americká herečka Natalie Wood, ruská herečka a režisérka Natalie Sergejevna Bondarčuková nebo Natalia Oreiro z Uruguaye, hvězda televizního seriálu Divoký anděl. Jedna z podob jména Natálie patří i ke třetí exmanželce Toma Cruise Katie Holmes, její celé jméno je totiž Kate Noelle Holmes.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Natálie má latinský původ. Vyvinulo se z latinského výrazu „dies natalis”, který se překládá jako „rodný den”, „narozeniny” a užívá se především pro označení Vánoc, tedy rodného dne Krista. Jméno Natálie (také Natalia) původně dostávaly dívky narozené na Vánoce. Dnes jméno Natálie zobecnělo, ale stále se vykládá jako „dítě Vánoc” nebo „narozená v den zrození Krista”.

 
Jméno: Natálie
Nosí v ČR 21553 lidí
Jedná s o 65 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama