reklama
Přesný čas: 18:58 / týden v roce: 09
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
1. 3. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Bedřich

Křestní jméno:

Monika

Charakteristika

Žena jménem Monika je dle významu svého jména doslova bohyní. Jistě tak bude jedinečnou ženou s neodolatelným šarmem. Pro svého partnera pak bude Monika i ženou jedinou. Jako bohyně se schopností každému dobře poradit bude žena jménem Monika spíše jedinečná než osamělá. Přesto i osamělost bývá s jejím jménem spojována.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Monika nemá mužský protějšek. Domácky se jméno užívá jako Monička, Monča, Móňa, Mona, Monka, Monina, Moninka, Monica, Mončina, Mončinka, Monka, Nika aj. Se jménem Monika se můžeme setkat také ve slovenštině, v ruštině, polštině nebo norštině. Anglická podoba jména je Monica, stejně tak i italská, holandská, švédská nebo dánská. Němčina jméno zná jako Monika i Monica. Španělskou verzí je Mónica, francouzskou Monique. Maďarština jméno užívá jako Mónika.

Významné nositelky

Jméno Monika dnes nosí populární česká zpěvačka Monika Absolonová, také herečka Monika Švábová nebo Monika Marešová, manželka úspěšného moderátora Leoše Mareše. Jméno náleží i ke slavné italské herečce jménem Monica Bellucci.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Monika se pojí se třemi možnými teoriemi výkladu. Původ jména může být v řeckém slově „monos”. Jméno Monika by se pak překládalo jako „sama”, „osamělá”, také „jediná” nebo „jedinečná”. Další výklad spojuje jméno s latinským slovem „monere” (v překladu „radit”, „poradit”). Jméno Monika by se pak vykládalo jako „radící” nebo „rádkyně”. Existuje však i výklad, který jméno Monika překládá z fénického jazyka jako „bohyně”.

 
Jméno: Monika
Nosí v ČR 63457 lidí
Jedná s o 24 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den kulturní diverzity pro dialog a rozvoj (Světový den kulturního rozvoje)
Týden solidarity s obyvateli všech koloniálních území
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama