reklama
Přesný čas: 06:19 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
25. 7. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Jakub

Křestní jméno:

Miroslav

Charakteristika

Nositel jména Miroslav je mužem do nepohody i do krásných slunečných dnů. Tento muž dokáže ocenit krásy světa, zlost a násilí jsou mu cizí.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Miroslav má i ženskou variantu ve jménu Miroslava. Stejný význam mají i jména Slavomír nebo Lubomír (jen s převráceným slovosledem). Významově jsou mu příbuzná i další jména jako Bedřich, Friedrich, Manfréd, Irenej aj. Domácky užívaná podoba jména Mirek dnes představuje také samostatné jméno. Dalšími domáckými variacemi jména jsou Míra, Mirda, Mirča, Mirouš, Miris, Mireček, Sláva, Slávek apod. Jméno Miroslav je známé i ve slovenštině, také ruštině, bulharštině nebo srbochorvatštině. Německá podoba jména je Miroslaw, španělská Miroslavo, polská Mirosław.

Významní nositelé

Jméno nosil například slavný český herec, spisovatel a režisér Miroslav Horníček nebo jeho herečtí kolegové Miroslav Macháček, Miroslav Homola a Miroslav Masopust. Nositelem jména byl i hudební skladatel Miroslav Barvík. Jméno najdeme i mezi současnými herci. Vedle Miroslava Táborského je nositelem i Miroslav Šimůnek nebo Miroslav Donutil. Jméno patří i ke slovenským zpěvákům. Nosí ho Miro Žbirka nebo jeho mladší kolega Miroslav (Miro) Šmajda, který se proslavil díky soutěži ČeskoSlovenská superstar. Jméno dnes nosí i spisovatel a cestovatel Miroslav Zikmund. Nositelem jména je také hráč amerického fotbalu Miroslav Dopita, bývalý přítel modelky Agáty Hanychové.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Miroslav je slovanského původu. Vykládá se jako „proslavený mírem”, „slavící mír” nebo „mírumilovný”. V původním významu jméno znamenalo „ten, kdo oslavuje svět”, „zrozený k oslavě světa” (ve staročeštině má totiž slovo „mír” význam „svět”, resp. „svět bez války”).

 
Jméno: Miroslav
Nosí v ČR 168008 lidí
Jedná s o 8 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Mirek
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Den jódu
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama