reklama
Přesný čas: 15:58 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
18. 4. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Valerie, Valérie, Valeria

Křestní jméno:

Miriam

Charakteristika

Žena jménem Miriam je dle významu svého jména milovaná Bohem. Především její vnitřní krásu však jistě budou milovat i její blízcí.

Odvozeniny a varianty

Ženské jméno Miriam má stejný původ jako jméno Marie. Mužským protějškem je pak jméno Marián. Domáckými podobami jména je Miriamka, Miruška, Mirinka, Mirka, Mira, také Ria, Rianka aj. Jméno Miriam se užívá i ve slovenštině, také angličtině, němčině, španělštině, italštině, švédštině nebo holandštině. Němčina jméno užívá také ve variantě Mirjam. Mirjam je současně i maďarskou verzí jména. Srbochorvatskou podobou je pak Mirjana.

Významné nositelky

Jméno Miriam náleží k českým herečkám Miriam Chytilové, Miriam Kantorkové nebo Miriam Hynkové. Nositelkou jména je i režisérka a scénáristka německého původu Mirjam Müller Landa, manželka českého hudebníka Daniela Landy.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Miriam je v podobě Mirjam známo již z Bible. Jeho význam se zpravidla vykládá jako „milovaná Bohem” z egyptského „merit amm”. Další teorie jménu přisuzují aramejský původ. Z aramejského „marjem” by se pak Miriam překládala jako „kapka moře”. Další možný výklad jména je „krásná” nebo „hořká” (z hebrejského „mara”). Se stejným původem je spojováno i jméno Marie, které se vyvinulo právě ze jména Miriam.

 
Jméno: Miriam
Nosí v ČR 1547 lidí
Jedná s o 189 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den romského jazyka
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama