reklama
Přesný čas: 09:10 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
24. 7. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Kristýna, Kristina, Kristen

Křestní jméno:

Miluše

Charakteristika

Žena jménem Miluška musí být milá, vždyť jí to bylo dáno do vínku. Nositelky jména Miluše jsou také předurčeny k tomu, aby byly milované.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Miluše má mužský protějšek ve jménech Miloš, Milouš, také Miloň nebo Miloslav. Archaickou podobou jména je Milota. Latinskou verzí pak jména Amáta nebo Amanda. Jméno je současně také domácí variantou jména Miloslava. Domáckými mutacemi jména Miluše jsou Miluška, Milča, Míla, Milka, Milda, Miluš, Miluna, Milunka aj. Jméno se jako Milota užívá i na Slovensku. Milota je také srbochorvatskou variantou jména, spolu s verzemi Miljuša či Milina. Bulharská podoba jména je Miluša.

Významné nositelky

Nositelkou jména je dnes například herečka Miluše Šplechtová, vdaná jako Miluše Hrušínská, je manželkou herce Jana Hrušínského. Její kolegyní je herečka a moderátorka Miluše Bittnerová. Známou nositelkou jména je také herečka a zpěvačka Miluše Voborníková, manželka Petra Spáleného.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Miluše má slovanský původ. Vyvinulo se z přídavného jména „milý” přidáním koncovky -uše. Význam jména koresponduje s jeho vznikem, vykládá se jako „milá”, „milovaná” nebo „milující”. Jméno Miluše se užívá také jako domácí podoba jména Miloslava. Je možné, že jeho vznik souvisí právě se jménem Miloslava. Jméno by pak mělo obdobný význam, znamenalo by tedy „slavná svojí milostí”, „slavná svoji dobrotou”. Původ jména Miluše může být až v latině. Některé výkladové teorie se přiklánějí k variantě, že jméno vzniklo jako slovanská podoba latinského jména Amata. I v tomto případě by znamenalo „milá”, „příjemná”, „líbezná”.

 
Jméno: Miluše
Nosí v ČR 4383 lidí
Jedná s o 123 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama