reklama
Přesný čas: 05:37 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
15. 4. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Anastázie, Anastazia

Křestní jméno:

Miloš

Charakteristika

Mužské jméno Miloš zní měkce i tvrdě současně. Jeho nositel tak bude milým a příjemným společníkem, ale pokud to bude potřeba, ukáže i svoji sílu a moc.

Odvozeniny a varianty

Jméno Miloš je významově příbuzné také se jménem Milan. Dalšími verzemi jména jsou Miloň a Milouš. Miloš se užívá i jako domácí varianta jména Miloslav, s kterým ho pojí i obdobný význam. Domáckými variacemi jména jsou Milošek, Miloušek, Míla, Milek, Milánek aj. Jméno Miloš znají i na Slovensku, užívá ho také srbochorvatština. Maďarská podoba jména je Milos, polská Miłosz. Bulharové jméno znají jako Milko nebo Milčo.

Významní nositelé

Jméno nosil legendární český herec Miloš Kopecký, také dramatik, básník a scénárista Miloš Macourek, který mj. vytvořil scénář pro televizní seriál Arabela. Současným nositelem jména je například herec Miloš Nesvatba, který působí také jako spisovatel a ilustrátor, dále hudební skladatel Miloš Štědroň nebo filmový režisér Miloš Forman. Jméno Miloš, resp. Milouš známe i jako postavu románu Saturnin, nejúspěšnějšího díla Zdeňka Sirotky.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Miloš má slovanský původ. Vzniklo z přídavného jména „milý” připojením přípony -oš. Význam jména tak skutečně je „milý”, „příjemný”, „milující”, „přívětivý” apod. Stejný význam i původ mají i další podoby jména − Miloň a Milouš. Jméno představuje také domácí podobu jména Miloslav. Pokud by šlo o odvozeninu tohoto jména, vykládalo by se jako „slavící milost”, „slavný svoji milostí” nebo „slavný svojí dobrotou”, „laskavý” apod.

 
Jméno: Miloš
Nosí v ČR 28998 lidí
Jedná s o 39 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama