reklama
Přesný čas: 09:31 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
16. 4. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Irena, Irini

Křestní jméno:

Milena

Charakteristika Žena jménem Milena má sympatické jméno, bezesporu bude přitažlivá i svým vzhledem, povahou a vystupováním. Měla by být milá a oblíbená. Nositelka jména Milena si lásku zaslouží, umí ji dávat i brát.

Odvozeniny a varianty Ženské křestní jméno Milena má svůj mužský protějšek ve jménu Milan. Významově je shodné i s latinskými jmény Amanda, Amáta nebo Grácia. Jedná se také o domácí podobu jména Miloslava. Domáckými variacemi jména jsou Milča, Míla, Milka, Milenka, Milunka, Miluna, Miluška, také Lena, Lenka aj. Jméno Milena znají i na Slovensku, společně s variantou Milina. Jméno Milena se vyskytuje i v němčině, italštině, polštině, bulharštině nebo ruštině. Zná ho také srbochorvatština, kde se vedle varianty Milena užívají i podoby Mileva či Milica. Maďarsky jméno zní Miléna.

Významné nositelky

Jméno Milena nosila česká herečka Milena Dvorská, nezapomenutelná Maruška v pohádce režiséra Bořivoje Zemana Byl jednou jeden král. Jméno patřilo i české spisovatelce Mileně Jesenské nebo Mileně Vostřákové, která byla jednou z prvních hlasatelek Československé televize. Dnes ho nosí například česká herečka Milena Steinmasslová, české spisovatelky Milena Fucimanová a Milena Holcová nebo slovenská zpěvačka a herečka Milena Minichová. Jméno patří i ke slavné herečce a modelce ukrajinského původu Mille Jovovich, která se narodila jako Militza Jovovich. Z Ukrajiny pochází i další slavná herečka − Mila Kunis, vlastním jménem Milena Markovna Kunis.

Původ a význam jména

Milena je ženským křestním jménem, které se u nás stalo populární na začátku 20. století. Novodobé jméno je slovanského původu. Vzniklo z přídavného jména „milý”. Jeho významem je tak skutečně „milá”, „příjemná” „milovaná” nebo také „milující”.

 
Jméno: Milena
Nosí v ČR 27704 lidí
Jedná s o 51 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama