reklama
Přesný čas: 21:21 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
13. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Markéta, Margareta, Margit

Křestní jméno:

Milada

Charakteristika

Každá žena alespoň v koutku duše touží po věčném mládí. Žena jménem Milada ho má po celý život ukryto ve svém jméně.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Milada je novější podobou staročeských jmen Mlada či Mladena. Jména nemají mužský protějšek. Domácky se jméno Milada může užívat jako Míla, Milka, Lada, také jako Mladka nebo Mladuška, zdrobněle pak jako Miladka, Miluška atd. Jméno Milada se užívá i na Slovensku. Jméno znají i Bulhaři, ovšem v podobě Miladina nebo Mladena. Mladena je i srbochorvatskou verzí jména.

Významné nositelky

Nositelkou jména byla česká politička Milada Horáková, která byla v 50. letech popravena komunistickým režimem. Jméno nosila i spisovatelka Milada Součková nebo herečka Milada Ježková. Ta se stala herečkou až ve svých 55 letech, jejím debutem se stal film Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky. Dnes jméno nosí například česká malířka Milada Gabrielová nebo Milada Karasová, bývalá modelka, zakladatelka první modelingové agentury v Čechách.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Milada má slovanský původ. Vzniklo ze staroslovanského jména Mlada, které skutečně znamená „mladá”. Jako „mladá” se tak významově překládá i jméno Milada, také jako „milá” nebo „milovaná”.

 
Jméno: Milada
Nosí v ČR 38849 lidí
Jedná s o 39 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama