reklama
Přesný čas: 03:32 / týden v roce: 24
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
13. 6. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Antonín, Antonin

Křestní jméno:

Maxmilián

Charakteristika

Maxmilián je honosným jménem, které se hodí pro velké muže. Také zkrácené verze jména Maxim nebo Max v sobě nesou ty nejvyšší možné hodnoty, ať již v oblasti prestiže, síly, bohatství, vzletných myšlenek nebo krásy.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Maxmilián se užívá i v mutacích Maximilian či Maxmilian. Zkráceninou je pak jméno Maxián, také Maxim nebo Max. Jméno má i ženské protějšky v podobách Maxmiliána, Maxmiliana nebo Maxima. Domácky se jméno užívá jako Max, Maxi, Maxa, Maxík, Maxim nebo Maxin, Maxínek, Maxek, také Emil, Míla nebo Milián. Jméno se jako Maximilián vyskytuje i ve slovenštině nebo v maďarštině. Anglickou verzí je Maximilian, tuto podobu jména zná i němčina nebo švédština. Francouzská mutace jména je Maximilien, španělská Maximiliano, italská Massimiliano. Poláci jméno užívají jako Maksymilian, Rusové jako Maksimilian či Maksimian.

Významní nositelé

Jméno Maxmilián patří k římským císařům. Jde o Maxmiliána I. Habsburského a Maxmiliána II. Habsburského. Jméno nosil i český malíř, grafik a rytec Max Švabinský, vlastním jménem Maxmilian Švabinský. Jméno ve zkrácené formě Max v současnosti náleží k prvnímu synovi české topmodelky Simony Krainové a jejího manžela Karla Vágnera. Svého syna jako Max pojmenovala i americká kráska Jennifer Lopez. Se svým posledním manželem zpěvákem Marcem Anthonym má dvojčata Emmu a Maxe.

Původ a význam jména Mužské křestní jméno Maxmilián vzniklo uměle. Údajně ho vytvořil německý císař Fridrich III. pro svého syna. Vzorem mu měli být slavní Římané Fabius Maximus („maximus” se z latiny překládá jako „největší”) a Scipio Aemilian (latinské „aemulus” znamená „prchlivý”, „horlivý” nebo také „následovník”). Stejný původ je přisuzován i variacím jména Maxmilian či Maximilian. Další výkladová teorie jménu přisuzuje původ latinský. Bylo by odvozeno od římského rodového jména Maximinianus. Jméno by se pak překládalo „patřící k rodu Maximinů”.

 
Jméno: Maxmilián
Nosí v ČR 119 lidí
Jedná s o 335 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Maxmilian
Maximilian
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den mírových jednotek OSN
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama