reklama
Přesný čas: 12:05 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
25. 7. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Jakub

Křestní jméno:

Martina

Charakteristika

Žena jménem Martina je dle významu svého jména bojovnicí, má v sobě sílu, moc a odvahu. Po dobrém či po zlém tak Martina dokáže dosáhnout všech vytyčených cílů.

Odvozeniny a varianty

Ženské jméno Martina má i mužskou alternativu ve jménu Martin. Významově je příbuzné i se jménem Marcela. Domácími podobami jména jsou Martinka, Martička, Marti, Marťa, Máťa, Martuška, Martinečka, Marťulinka, také Týna, Týnka apod. Jméno Martina se vyskytuje i v mnoha dalších jazycích, zdaleka ho neužívá pouze čeština. Najdeme ho i ve slovenštině, ruštině, maďarštině, také němčině, švédštině nebo italštině. Ve Španělsku se jméno užívá jako Martina i jako Martína, v Portugalsku pak jako Martinka. Francouzština jméno zná jako Martine, stejně tak i dánština nebo norština. Anglickou mutací jména je také Martine, příp. Martina.

Významné nositelky

Jméno Martina u nás nosí například moderátorka Martina Gavriely, herečka a moderátorka Martina Menšíková nebo také Martina Pártlová, zpěvačka, která se proslavila v soutěži X Factor. Mezi nositelkami jména najdeme i slavnou tenistku českého původu Martinu Navrátilovou nebo českou rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Martina má původ v latině, stejně tak i jeho mužský protějšek Martin. Jména souvisejí s římským bohem války, který se nazýval Mars. Jméno Martin, resp. Martina vzniklo z římského slova „Martinus”, které je přídavným jménem k Martovi. Překládá se tedy jako „náležící Martovi”, „náležící bohu války”, přeneseně pak i jako „bojovnice” nebo „bojovná”.

 
Jméno: Martina
Nosí v ČR 77724 lidí
Jedná s o 18 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama