reklama
Přesný čas: 18:05 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
20. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Ilja

Křestní jméno:

Markéta

Charakteristika

Jméno Markéta je v Česku velmi oblíbené a v mnoha jazykových mutacích i po celém světě. Přesto je každá žena jménem Markéta doslova perlou mezi ostatními ženami, vzácným drahokamem spojeným s ryzím bohatstvím přírody.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Markéta je významově příbuzné se jmény Margareta, Margarita, Margit nebo Gita. Domáckými podobami jména jsou Markétka, Markét, Markyta, Marka, Marky, Maky, Makyna, Máca, Macinka, Marketinka apod. Jméno Markéta má i své cizojazyčné varianty. Slovenská podoba jména je Margita, anglické verze jsou Margaret, Margareta nebo Meggie, německé pak Margareta, Margarete, Grete nebo Gretchen. Španělská podoba jména je Margarita, italská Margherita, francouzská Marguerite. Maďarština jméno užívá jako Margaréta, Margit nebo Margita, polština jako Małgorzata.

Významné nositelky

Jméno Markéta patřilo ke světicím, také vladařkám a královnám. Mj. ho nosila Markéta Habsburská, celým jménem Markéta Marie Terezie Habsburská, která byla španělskou a římskou princeznou, první manželkou římského císaře, českého a uherského krále Leopolda I. a také milovnicí hudby a umění. Současnými nositelkami jména jsou například herečka Markéta Hrubešová, moderátorka Markéta Majerová, zpěvačka Markéta Konvičková nebo zpěvačka a skladatelka, držitelka Oskara za píseň k filmu Once Markéta Irglová. Jméno patří i k české modelce Markétě Divišové. Jméno nosí také bývalá herečka, manželka Marka Ebena Markéta Fišerová. Markéta Lazarová je názvem knihy Vladislava Vančury, dle které v roce 1967 natočil František Vláčil stejnojmenný film s Magdou Vašáryovou v hlavní roli.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Markéta má orientální původ. Pochází až ze staroindického slova „mandžárí” s významem „perla” nebo „pupen”. Slovo přejala řečtina jako „margarites”, odtud latina jako „margarita”. Významem jména Markéta je tak „perla”.

 
Jméno: Markéta
Nosí v ČR 57019 lidí
Jedná s o 26 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Margareta
Margit
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama