reklama
Přesný čas: 01:16 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
23. 6. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Zdeňka, Zdena, Zdenka

Křestní jméno:

Marie

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Marie má mnoho variant a jmen významově příbuzných. Ve staročeské podobě se vyskytuje jako Máři, variacemi jména jsou Maria, Mariam, Maryam, Miriam, také Maruše, Marika nebo Marisa (kombinace jmen Marie a Luisa). Dalšími verzemi jména jsou i Maryša, Mariana aj. Domáckými podobami jména jsou Maruška, Mařenka, Maruna, Mařka, Mařa, Máňa, Mája, Majka, také Madla, Madlenka, Márinka, Mánička, Máša, Mášenka, Manka, Mančina, Mančinka apod. Jméno se jako Mária užívá i na Slovensku a v Maďarsku. Anglickými verzemi jména jsou Marie či Maria, zkráceně Mary, irskými variacemi jména jsou Maire či Maura, německými pak Marie a Maria. Francouzsky se jméno užívá jako Marie či Marion, španělsky jako Maria, stejně tak i italsky, rumunsky nebo polsky. Ruská podoba jména je Marija.

Významné nositelky

Jméno patřilo k Panně Marii, která byla dle Bible matkou Ježíše Krista. Nosila ho i další biblická postava - Máří Magdalena. Jméno náleží i k řadě panovnic, nositelkou jména byla například anglická královna Marie I. Tudorovna nebo skotská královna Marie Stuartovna. Nosila ho i francouzská královna Marie Antoinetta, vlastním jménem Marie Antonie Josefa Johana Habsbursko-Lotrinská, dcera císařovny Marie Terezie. Dále jmenujme významnou vědkyni polského původu Marii Curie-Sklodowskou, která získala Nobelovu cenu za své výzkumy v oblasti radioaktivity. Jméno nosila i česká spisovatelka Marie Majerová nebo herečka Marie Vášová. V současnosti jméno najdeme u hereček Marie Drahokoupilové nebo Marie Rosůlkové, také u zpěvačky Marie Rottrové. Jméno Marie nosí i dcera Báry Basikové. Jméno náleží i ke slavné postavě stejnojmenného muzikálu Mary Poppins. V novém muzikálu Divadla Hybernia s premiérou začátkem roku 2013 si Mary Poppins zahraje Monika Absolonová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Marie je nejužívanějším českým jménem. Jeho význam však není zcela jednoznačný. Jde o prastaré hebrejské jméno, které se objevuje již v Bibli. Pochází zřejmě z hebrejského jména Mirjam (česky Miriam), kterému se přisuzuje egyptský původ. Pocházelo by z egyptského „merit amm” s významem „milovaná Bohem”. Jméno bývá spojováno i přímo s hebrejským slovem „mara” s překladem „drsný” či „hořký”. „Mara se však může překládat i ze sanskrtu, kde znamená „ničitel”. Aramejskou podobou jména Marie je Marjam. Z aramejštiny se jméno může překládat jako „kapka moře”, také „krásná” nebo jen „paní”.

 
Jméno: Marie
Nosí v ČR 316559 lidí
Jedná s o 1 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama