reklama
Přesný čas: 12:51 / týden v roce: 26
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
24. 6. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Jan

Křestní jméno:

Marcela

Charakteristika

Praktické jméno Marcela má v sobě nádech extravagance. Nese v sobě také bohatou historii a silný původ související s bojovností, bojovnou povahou a bojovným duchem.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Marcela bylo ve staročeštině archaicky užíváno také jako Marcelína. Mužskou alternativou jména je Marcel. Domácky se jméno užívá jako Marci, Marca, Máca, Marcelka, Marcelinka, Marcelinda, Marcina, Marcinka apod. Jméno Marcela se vyskytuje i ve slovenštině a srbochorvatštině. Jméno zná i polština, ve které se užívá jako Marcelina. Anglická podoba jména je Marcella, stejně tak i italská a maďarská. Německými verzemi jména jsou Marcella, také Marzella či Marcellina. Francouzština jméno užívá jako Marcella a Marcelle, španělština jako Marcelina. Rusové jméno znají jako Marcellina, také Marcelija nebo Markellina.

Významné nositelky

Jméno Marcela dnes nosí například české zpěvačky Marcela Holanová nebo Marcela Březinová, také moderátorka a televizní hlasatelka Marcela Augustová. Nositelkou jména je i americká popová zpěvačka a skladatelka Marcella Detroit, vlastním jménem Marcella Levy.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Marcela pochází z latiny, stejně tak i jeho mužský protějšek Marcel. Údajně bylo odvozeno z římského jména Marcus, resp. jeho zdrobnělé podoby Marcellus. Jména se vyvinula od římského boha války, nazývaný Mars. Přeneseně se tak vykládají jako „bojovník”, resp. „bojovnice”, příp. „malý bojovník/bojovnice”. V doslovném překladu jméno Marcela znamená „zasvěcená bohu války”, „zasvěcená Martovi”.

 
Jméno: Marcela
Nosí v ČR 55698 lidí
Jedná s o 28 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den svobody tisku
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama