reklama
Přesný čas: 20:55 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
20. 4. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Marcela

Křestní jméno:

Luděk

Charakteristika

Prosté jméno Luděk dělá z jeho nositele slavného bojovníka. Dle další varianty výkladu jména však muž jménem Luděk oslavuje mír. Jméno tak dává jeho nositeli neomezené možnosti, má sílu k boji, ale dokáže si vážit i míru.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Luděk se spojuje také se jmény Ludomír, Ludoslav nebo Ludvík, které mohou mít stejný význam. Ženskou podobou jména je Luďka. Domácky se jméno užívá jako Luďa, Ludík, Luďka, Luděček, Ludánek apod. Jméno se vyskytuje i ve slovenštině - jako Ľudovít nebo Ľudomír.

Významní nositelé

Mezi nositeli jména najdeme například českého malíře a ilustrátora Luďka Marolda, autora panoramatického obrazu Bitva u Lipan. Jméno nosil i ilustrátor a grafik Luděk Vimr, také moderátor, herec a bavič Luděk Nekuda nebo herec Luděk Kopřiva. Jméno patří i k hercům Luďkovi Sobotovi nebo Luďkovi Munzarovi.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Luděk může mít slovanský nebo německý původ. Slovanská verze výkladu nás zavádí ke jménům Ludomír či Ludoslav. Šlo by o odvozeninu těchto jmen a překládalo by se jako tato jména, tedy „mírumilovný“, „mír oslavující“. Další verze výkladu jménu přisuzuje německý původ a spojuje ho s německým jménem Ludvík. Význam jména by pak byl „slavný válečník“, „proslavený bojem“.

 
Jméno: Luděk
Nosí v ČR 15993 lidí
Jedná s o 53 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama