reklama
Přesný čas: 14:17 / týden v roce: 17
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
24. 4. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Jiří, Juraj, George

Křestní jméno:

Ljuba

Charakteristika

Originální jméno Ljuba se hodí pro každou ženu, která nechce zapadnout v davu. Jméno nad ostatními jmény vyčnívá svým typicky slovanským zněním, svoji tvárností a láskou, kterou v sobě ukrývá.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Ljuba nemá mužský protějšek. Domácky se užívá jako Lujbka, Luba, Ljubička apod. Jméno má i slovenskou verzi ve jménu Ľubica, také Ľubov. Polská verze jména je Luba, srbochorvatská Ljubica. Bulharština užívá jméno stejně jako čeština. Ruská varianta vychází z původního slova láska, jméno se tedy užívá přímo jako Ljubov.

Významné nositelky

Mezi nositelky jména patřila česká zpěvačka a herečka Ljuba Hermannová, také Ljuba Štíplová, která byla mj. autorkou dětského magazínu Čtyřlístek. V současnosti jméno nosí například herečka Ljuba Krbová, manželka novináře Ondřeje Neffa. Jméno se často nesprávně přiřazuje také k herečce Lubě Skořepové, která nosí vlastní jméno Libuše Skořepová a užívá jeho zkráceninu Luba. Luba se však často mylně zaměňuje za Ljuba.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Ljuba má slovanský původ. Jde o původně ruské jméno, které bylo odvozeno od slova „ljubo“ (z ruštiny „láska“). Jméno Ljuba tak v dosloveném překladu znamená „láska“. Do ruštiny se zřejmě dostalo jako překlad řeckého jména Charitas.

 
Jméno: Ljuba
Nosí v ČR 448 lidí
Jedná s o 307 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama