reklama
Přesný čas: 09:23 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
22. 6. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Pavla

Křestní jméno:

Liliana

Charakteristika

Ženské křestní jméno Liliana právem připomíná nádhernou květinu. Žena jménem Liliana své jméno dostala dle lilie, symbolu čistoty a krásy.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Liliana se u nás vyskytuje také ve variantách Lilian nebo zkráceně jen Lily. Domácky se jméno užívá právě jako Lily (i Lili), Lilian, Lianka, Lilka, Lila, Lilinka, Liluška, Lilianka aj. Jméno se užívá i ve slovenštině, také španělštině, italštině, polštině nebo ruštině. Anglickou verzí jména je Lilian či Lillian, německou Lilian. Maďarština jméno zná jako Liliána, srbochorvatština jako Lilijana.

Významné nositelky

Jméno nosí například česká herečka původem z Estonska Lilian Malkina, kterou známe jako babičku z filmu Kolja. Jméno patří i k americké herečce Lilian Gish nebo mladé anglické herečce Lily Collins, která je dcerou slavného hudebníka Phila Collinse. Nositelkou jména je i americká spisovatelka Lilian Jackson Braun, italská režisérka Liliana Cavani nebo britská zpěvačka Lily Allen.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Liliana, také Lilian a zkrácenina Lily, má svůj původ v latině. Jméno pochází z latinského slova „lilium“, které je názvem květiny, česky lilie. Jméno Liliana se pak přeneseně vykládá jako „krásná“ nebo „čistá“ (lilie je symbolem čistoty). Jméno se může překládat také ze sanskrtu jako „hravá“ či „veselá“, dle zkrácené verze Lila. Další výkladové teorie jméno spojují se jménem Elizabeth.

 
Jméno: Liliana
Nosí v ČR 322 lidí
Jedná s o 355 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Lilian
Lily
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama