reklama
Přesný čas: 23:36 / týden v roce: 21
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
26. 5. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Filip

Křestní jméno:

Libuše

Charakteristika

Je jen málo jmen, které by zněla skutečně mile. Mile a příjemně zní právě jméno Libuška, které i z jeho nositelky dělá příjemnou slečnu či paní.

Odvozeniny a varianty

Domáckými podobami jména jsou Líba, Libča, Libka, Libuna, také Libuška nebo Libunka. Jméno se jako Libuša užívá i na Slovensku. Německá verze jména je Libussa, také holandská. Polština jméno zná jako Libusza, srbochorvatština jako Libuša či Ljubuša, ruština jako Ljubov.

Významné nositelky

Jméno Libuše je spojeno s mytickou českou kněžnou, která byla manželkou Přemysla Oráče, spolu se stali zakladateli přemyslovců. Snad nejslavnější současnou nositelkou jména je herečka Libuše Šafránková, která se proslavila rolí princezen nebo jako Popelka v jedné z nejkrásnějších českých pohádek Tři oříšky. Jméno však nosí i herečky Libuše Havelková nebo Libuše Švormová, také operní pěvkyně - Libuše Domanínská nebo Libuše Márová. Jménem Libuše pojmenoval Bedřich Smetana svoji slavnou operu inspirovanou přemyslovskou kněžnou Libuší. Stala se českou národní operou.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Libuše má slovanský původ. Pochází ze slovanského slova „ljub“, které se překládá jako „libá“, „milá“, „milovaná“, „příjemná“.

 
Jméno: Libuše
Nosí v ČR 53586 lidí
Jedná s o 28 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Amálie
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama