reklama
Přesný čas: 20:11 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
23. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Libor

Křestní jméno:

Amálie

Charakteristika

Jméno Amálie dýchá elegancí, dle svého významu pak i láskou a čistotou. Rozhodně má své kouzlo. Není divu, že u nás je jméno spojováno i s pohádkovou vílou Amálkou.

Odvozeniny a varianty

Jméno Amálie je ryze ženské. Mutacemi jména jsou i Amalie nebo Amalia. Někdy bývá mylně dávána do souvislosti i se jménem Amélie, které však má jiný základ (jako původ je stejný jako původ jména Emílie). Domáckými variantami jména jsou Amálka a Málinka, dále také Mála, Málka nebo Mali. Jako Amália jméno používají Slováci, zkráceně Amalia pak i Italové, Španělé nebo Poláci. Němci pak znají jméno jako Amalberga nebo Amalie. V Rusku se užívá jako Amalija, ve Francii verze známá z Česka, tedy Amélie.

Významné nositelky

Asi nejznámější českou Amálií je víla Amálka, pohádková postavička Václava Čtvrtka. Také česká spisovatelka Amálie Kutinová je slavnou nositelkou tohoto jména.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Amálie (nebo také Amalie, příp. Amalia) bývá spojováno buď s latinským nebo s germánským původem. Původ jména Amálie dle některých vědců souvisí s latinským slovem „amare“ – v překladu „milovaná“ nebo „milá“. Mělo by tak stejný význam jako počeštěná verze jména – Libuše. Dle jiných teorií jméno pochází ze staroněmeckého slova „amal“, které se překládá jako „pracovitá“. Přehlédnout se nedá ani formální podoba s indickým jménem Amala, které se ze sanskrtu překládá jako „čistá“ nebo „ryzí“.

 
Jméno: Amálie
Nosí v ČR 573 lidí
Jedná s o 311 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Libuše
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama