reklama
Přesný čas: 14:22 / týden v roce: 26
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
25. 6. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Ivan

Křestní jméno:

Libor

Charakteristika

Jméno Libor je krásné ve své jednoduchosti, praktické a nadčasové. Hodí se pro moderního muže, který uznává ověřené hodnoty. Navíc je milý a příjemný, alespoň dle jednoho z výkladů svého jména.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Libor je dle některých výkladových teorií příbuzné i se jménem Lubor. Domáckými podobami jména jsou Líba, Libek, Libík, Libek, Libin, Liborek, Libča, Borek apod. Jméno se vyskytuje ve slovenštině jako Lúbor, v němčině jako Liborius, ve francouzštině jako Liboire. Italština nebo španělština jméno užívá jako Liborio.

Významní nositelé

Slavným nositelem jména je například moderátor Libor Bouček, také fotbalisté Libor Došek, Libor Sionko nebo Libor Žůrek, hokejisté Libor Zábranský, Libor Procházka nebo Libor Polášek. Jméno nosí i malíř, cestovatel a fotograf Libor Vojkůvka nebo horolezec Libor Uher.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Libor může mít stejný původ jako slovanské jméno Lubor. Překládalo by se pak ze staročeského slova „ljub“ jako „libý, líbezný“ či „milý“. Jméno však může vycházet i z latinského jména Liborius. Význam jména by pak byl buď „svobodný“, „volný“ z latinského „liberius“ nebo „obětavý“, „obětující se“ z latinského slova „libare“.

 
Jméno: Libor
Nosí v ČR 31122 lidí
Jedná s o 35 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama