reklama
Přesný čas: 18:14 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
18. 4. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Valerie, Valérie, Valeria

Křestní jméno:

Andrej

Charakteristika

Andrej nebo u nás oblíbenější mutace Ondřej je jménem pro ryzího muže. Mužný, odvážný a statečný – takový je Andrej, alespoň podle jména.

Odvozeniny a varianty

Andrej je mužským jménem s ženským protějškem v podobě jména Andrea. Počeštěně se pak užívají mutace Ondřej a Ondřejka. Zatímco u nás se jméno Andrej vyskytuje zřídka, jinak je tomu například na Slovensku. Zatímco v případě ženské varianty se u nás častěji užívá jméno Andrea, u mužů bývá upřednostňován Ondřej. Domáckou podobou jména Andrej může být Andy, Andráš, Andrášek, Andrýsek apod.

Významní nositelé

Na přehlídkových molech září hvězda jménem Andrej, je jim australský model se srbskými kořeny Andrej Pejic. Hvězdné slávy dosáhl také italský operní pěvec Andrea Bocelli.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Andrej je slovanskou podobou řeckého jména Andreas. Jeho původ je stejně jako v případě ženské varianty Andrea nebo počeštěné verze Ondřej v řeckém slově „andréios“, které znamená „statečný“, „odvážný“, „mužný“, „statný“ apod. Jméno Andrej vzniklo zřejmě přechýlením italské nebo francouzské podoby (André).

 
Jméno: Andrej
Nosí v ČR 2936 lidí
Jedná s o 115 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama