reklama
Přesný čas: 17:19 / týden v roce: 24
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
15. 6. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Vít, Vítek

Křestní jméno:

Leoš

Charakteristika

Leoš je příjemným mužským jménem. Je jménem pro muže, který je šarmantní a vstřícný, má však v sobě má lví sílu - tu dostal do vínku dle významu svého jména.

Odvozeniny a varianty

Jméno Leoš existuje i ve variantách Leon a Leo. Ženským protějškem jména je Leona. Jméno se domácky užívá jako Leo, Leošek, Leonek, Leon, také Oška aj. Jméno se jako Leo nebo León vyskytuje i ve slovenštině. Anglická mutace jména je Leo či Lionel, německými verzemi jména jsou Leo a Leon. Francouzština jméno zná jako Léon, stejně tak i španělština, italština pak jako Leo či Leonem. Maďaři jméno užívají jako Leó a Leon, Rusové jako Leon nebo Lev.

Významní nositelé

Mezi nositele jména patřil hudební skladatel Leoš Janáček, sochař Leoš Kubíček nebo herec Leoš Suchařípa. Současným nositelem jména je známý český moderátor Leoš Mareš.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Leoš pochází z řečtiny nebo z němčiny. Řecký původ jméno spojuje s antickým jménem Leon. Význam jména by pak pocházel ze slova „leo“ - „lev“. Druhá výkladová verze jméno Leoš odvozuje z německých jmen Leopold nebo Leonard. Dle jména Leopold by se vykládalo jako „smělý, statečný“ („leute“ - „lidé“, „bald“ - „smělý, rychlý“). Dle jména Leonard by pak překlad zněl „silný jako lev“ („löve“ - „lev“, „hart“ - „silný“).

 
Jméno: Leoš
Nosí v ČR 5736 lidí
Jedná s o 83 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama