reklama
Přesný čas: 04:08 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
19. 6. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Leoš

Křestní jméno:

Kristýna

Charakteristika

Kristýna je krásným jménem s křesťanským původem. Jeho nositelka je krásná zvenčí i zevnitř.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Kristýna má mnoho variant, mj. Kristina, Kristína, také Kristyna, Kristiana, Kristen, Christen aj. Mužským protějškem jména je Kristián. Domáckými podobami jména jsou Krista, Kristy, Kiki, Kikina, Kikuš, také Tina, Týnka, zdrobněle pak Kristýnka, Kikuška aj. Jméno se vyskytuje také ve slovenštině, především jako Kristína. V angličtině ho pak najdeme jako Christina, Christiana nebo Chris, v němčině jako Christen, ve francouzštině jako Christine nebo Chrétienne. Italská a španělská podoba jména je Cristina, portugalská Cristina nebo Cristinha. Polština jméno zná jako Krystyna, ruština jako Christina nebo Christiana, maďarština pak jako Krisztina.

Významné nositelky

Jméno nosila například švédská královna Kristýna I. Švédská. Dnes je jeho nositelkou populární americká zpěvačka Christina Aquilera, herečky Kirsten Dunst, Christine Lakin nebo Kristen Bell. Především díky upírské sáze Twilling se proslavila také americká herečka Kristen Stewart. Jméno však nosí i české herečky, například Kristýna Hlaváčková, Kristýna Kociánová nebo Kristýna Leichtová. Jméno patří i k modelce Kristýně Lebedové nebo tanečnici Kristýně Kloubkové. Také slovenská zpěvačka Kristína Peláková si umělecky nechá říkat jménem Kristina. Nositelkou jména je také česká beach volejbalistka Kristýna Kolocová, která tvoří dvojici s Markétou Slukovou. Od olympiády v Londýně jsou známé jako Kiki a Maki.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Kristýna je původem z řečtiny, stejně tak i další varianty jména jako Kristina, Kristína apod. Jméno se překládá z řeckého slova „christianos“ jako „křesťan“, resp. „křesťanka“.

 
Jméno: Kristýna
Nosí v ČR 42461 lidí
Jedná s o 39 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Kristina
Kristen
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama