reklama
Přesný čas: 02:51 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
19. 7. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Čeněk

Křestní jméno:

Kateřina

Charakteristika

Jméno Kateřina je jménem mnoha různorodých až protichůdných výkladů. Spojuje v sobě všednost danou jeho vysokou popularitou a rozšířeností i neobyčejnost danou jeho zajímavým zněním. Nabízí mnoho variant, domácích podob i výkladů. Toto jméno i jeho nositelka jistě stojí za povšimnutí.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Kateřina se vyskytuje také ve variantách Katarína a Katarina. Existuje i zkrácenina Katka nebo odvozenina Katuše. Jméno nemá mužský protějšek. Domáckými podobami jména jsou Káťa, Káča, Kačena, Kačenka, Katka, Katuška, Katy, Kateřinka, Katynka, Kaťulka aj. Jméno se jako Katarína vyskytuje také na Slovensku. Angličtina jméno užívá jako Catharine, Catherine, Katharina, Katherine, Kathleen, Kateline, Kate, Katie, Kathy nebo Kitty. Němčina jméno zná jako Catharina, Katarina, Katerina, Kathrina, Katherina, Kathi, Kathrein, Katri aj. Francouzská varianta jména je Cathérine, italská Caterina, španělská Catalina. Rusové jméno užívají jako Jekaterina, Bulhaři a Srbové jako Ekaterina, Poláci jako Katarzyna, Maďaři jako Katalin.

Významné nositelky

Jméno nosila svatá Kateřina Sienská, vlastním jménem Caterina Benincasa. Mezi současnými českými nositelkami jména najdeme herečky Kateřinu Hrachovcovou a Kateřinu Brožovou, moderátorku Kateřinu Kristelovou nebo modelky Kateřinu Sokolovou, Kateřinu Stočesovou nebo Kateřinu Průšovou. Mezi krásnými ženami stojí za zmínku i proslulá americká herečka Katharine Houghton Hepburn. Jméno dnes nosí i slavná česká lyžařka Kateřina Neumannová.

Původ a význam jména

Původ ženského křestního jména Kateřina (také Katarína nebo Katka) není zcela jednoznačný. Existuje několik teorií výkladu, nejpravděpodobnější přisuzuje jménu Kateřina řecký původ. Jméno by pocházelo ze starořeckého jména Aikaterine. Římané jméno spojovali s řeckým slovem „kathará“ s významem „čistá“, „cudná“ nebo „počestná“. Další prameny jméno Kateřina odvozují od řeckého slova „hekateros“, které se překládá jako „každý z obou“ nebo také „osoba, která dosahuje svůj cíl“. Jméno bývá spojováno také s řeckou bohyní Hekaté, patronkou cest a křižovatek, ale také vládkyní podsvětí a tajemných sil. Jméno Kateřina může mít také egyptský původ. Pak by se výkladově překládalo jako „koruna“. Další možný výklad vychází ze zdrobnělé varianty jména Rina, která v hebrejštině znamená „radost“ nebo „píseň“.

 
Jméno: Kateřina
Nosí v ČR 95623 lidí
Jedná s o 12 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Katka
Katarína
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den za odstranění násilí páchaného na ženách
Mezinárodní den bez nákupů
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama