reklama
Přesný čas: 06:05 / týden v roce: 17
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
24. 4. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Jiří, Juraj, George

Křestní jméno:

Karolína

Charakteristika

Jméno Karolína nosí ženy s hlubokou duší. Význam jména jim vetkl do vínku pevný charakter a takřka mužskou pracovitost. Ženy, které nosí jméno Karolína, v sobě skrývají urozenost a krásu pravé královny.

Odvozeniny a varianty

Karolína je ženským křestním jménem s mužským protějškem ve jménu Karel. Alternativami jsou i jména Karolina nebo Karla. Domáckými podobami jména jsou Kája, Karlička, Karlinka, Karolínka, Karolka, Karlunka, Karluška, také Lina či Linka. Jméno Karolína užívá slovenština. Anglické verze jména jsou Carolina a Caroline, německé pak Caroline a Caroline. Caroline je i francouzskou mutací jména, Carolina pak italskou, španělskou nebo portugalskou. Jméno v podobě Karolina znají v Rusku, Polsku, Maďarsku, také v Holandsku nebo Švédsku.

Významné nositelky

Jméno nosila například rakouská císařovna a česko-uherská královna Karolína Augusta Bavorská, také britská královna Karolina Brunšvická. Mezi nositelkami jména najdeme například spisovatelku 19. století Karolínu Světlou, herečky Karolínu Slunéčkovou nebo Karolínu Rennerovou-Syřínkovou. Mezi současnými nositelkami jména září česká modelka Karolína Kurková. Čtenáři sci-fi také jistě znají spisovatelku Karolinu Francovou, rozenou Tobiškovou. Jméno Karolína patří ke dvěma členským státům USA, jde o Jižní a Severní Karolínu (North Carolina, South Carolina).

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Karolína je protějškem mužského jména Karel. Obě jména i další varianty (Karolina, Karla) mají původ v němčině, potažmo latině. Jména pocházejí ze staroněmeckého slova „karlaz“, které se překládá jako „svobodný muž“. Může znamenat i „sedlák“. Pochází přitom z latinského jména Carolus. O rozšíření jména se zasloužil jeho významný nositel římský císař Karel Veliký. Jméno se díky němu obecně začalo užívat ve významu „král“. Jméno Karolína se tak může překládat i jako „královna“.

 
Jméno: Karolína
Nosí v ČR 3180 lidí
Jedná s o 145 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Karolina
Karla
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den alternativ ke spalovnám
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama