reklama
Přesný čas: 01:36 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
15. 4. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Anastázie, Anastazia

Křestní jméno:

Karin

Charakteristika

Ženské jméno Karin má v sobě tvrdost severu i hřejivé slunce Itálie. Nositelkám jména tak nechybí síla, odhodlání a charakter, stejně tak dostaly do vínku i vášeň jižních národů.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Karin se u nás vyskytuje i v mutacích Karina či Karína. Varianta Karin patří mezi nejužívanější, v kalendáři se přesto vyskytuje především jako Karina. Domáckými podobami jména jsou Karinka, také Karuška, Karuš, Karka, Kara, Rina aj. Jméno se jako Karin či Karina vyskytuje i ve slovenštině nebo v němčině. Anglická podoba jména je Karen, francouzská Carine, italská Carina. Španělština jméno zná jako Karen i Carina. Švédština a dánština jméno užívají jako Karin i Karen.

Významné nositelky

Jméno nosí například česká režisérka Karin Babinská, také slovenská herečka a moderátorka Karin Haydu. Jméno nosí i německá herečka Karin Dor, vlastním jménem Käthe Rose Derr, také populární americká spisovatelka Karin Slaughter. Mezi nositelky jména patří i další spisovatelky – Karin Boyeová (Švédsko) nebo Karin Michaelisová (Dánsko).

Původ a význam jména

Karin (také Karina nebo Karína) je ženským křestním jménem, které může mít svůj původ v italštině nebo ve švédštině. V češtině pravděpodobně došlo ke sloučení italského i severského původu jména. Italský výklad staví do popředí jméno Carina, které se z italštiny překládá jako „milá“ nebo „pěkná“. Druhé teorie – o severském původu uvádí jako zdroj švédské jméno Karin, zkráceninu jména Katharina. Jednalo by se o severskou podobu českého jména Kateřina, které má svůj původ v řečtině. Jméno Karin by se pak překládalo jako „čistá, cudná“ či „neposkvrněná“.

 
Jméno: Karin
Nosí v ČR 2996 lidí
Jedná s o 145 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Karina
Karína
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama