reklama
Přesný čas: 16:51 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
17. 4. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Rudolf, Rolf

Křestní jméno:

Kamila

Charakteristika

Ať je původ jména jakýkoliv, jméno Kamila mnohým z nás voní po heřmánku. Je sladké, uklidňující a hojivé stejně jako tato léčivka. Kamila tak může být hrdá na své jméno i na to, že jí dle svého významu dává vznešený původ.

Odvozeniny a varianty

Kamila je ženským křestním jménem s mužskou alternativou ve jménu Kamil. Domácími podobami jména jsou Kamilka, Kamča, Kamuš, Kamuška, Kamčinka, Kami, Kama, Kamka, Kamík, také Milka aj. Jméno Kamila se užívá i ve slovenštině, polštině nebo srbochorvatštině. Anglická, italská a dánská verze jména je Camilla, německá Camilla či Kamilla, španělská jen Camila. Portugalština zná jméno jako Camila i Kamilla, francouzština jako Camille. Ruská, stejně jako maďarská nebo norská varianta jména je Kamilla.

Významné nositelky

Jméno dnes nosí například česká herečka a dabérka Kamila Špráchalová, zpěvačka Kamila Nývltová nebo bývalá televizní hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková, rozená Nová. Slovenskou nositelkou jména je herečka Kamila Magálová. Jméno nosila i česká prozaička Kamila Sojková nebo operní pěvkyně Kamila Ungrová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Kamila pochází z latiny. Nejčastěji je spojováno s latinským slovem „camilla“, které se překládá jako „osoba vznešeného původu“. Původně šlo o označení chlapců a dívek, kteří měli díky vznešenému původu právo sloužit posvátnou chrámovou službu. Jméno Kamila tak lze přeneseně přeložit také jako „služebnice v chrámu“. Další teorie jméno z latiny překládají jako „dívka svobodných rodičů“ nebo jako „heřmánek“. Camillus je totiž latinským označením pro tuto léčivou bylinku. Možných výkladů jména je však ještě víc. Jméno Camillus totiž bylo původně užíváno jako rodové jméno jednoho římského rodu. Jeho původ je zřejmě etruský. Zde mělo význam „Merkur“. Jméno Kamila tak lze přeneseně přeložit i jako „božská“, „zářivá“. Některé výklady jména nás však zavádějí do arabštiny. Jméno by se pak z arabštiny překládalo jako „dokonalý“ či „kompletní“.

 
Jméno: Kamila
Nosí v ČR 18171 lidí
Jedná s o 73 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den bez tabáku
Den otevírání studánek
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama