reklama
Přesný čas: 22:50 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
23. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Libor

Křestní jméno:

Judita

Odvozeniny a varianty

Jméno Judita nemá mužský protějšek, alternativou jména je i varianta Judit nebo Judith. Významově příbuzné je se jmény Juta, Jutta nebo Guta. Odvozeninou jména je pravděpodobně i Jitka nebo Dita. Domácími mutacemi jména jsou Juta, Jutka, Judka, také Dita nebo zdrobněle Juditka. Jméno Judita se užívá i ve slovenštině nebo srbštině. Angličtina, němčina a francouzština jméno užívá jako Judith. Italskou verzí jména je Giuditta. Polština jméno zná jako Judyta, ruština jako Judif.

Významné nositelky

Jméno Judita nosila hrdinka židovské legendy, podle které je nazývána Kniha Júdit Starého zákona. V historii se objevily i další nositelky jména, například česká královna Judita Durynská vládnoucí ve 12. století, také Juta Saská, dánská královna žijící ve 13. století, Guta Habsburská, manželka českého krále Václava II. Nositelkou jména byla i Judita Čeřovská, rozená Judita Štěrbová, česko-německá zpěvačka. Mezi současnými nositelkami jména najdeme například slovenskou herečku a zpěvačku Juditu Hansman.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Judita má hebrejský původ. Jde o prastaré jméno, které se z hebrejštiny překládá jako „židovka“ nebo „žena z Judeje“. Jméno pochází z hebrejského jména Jehúdhá(h) s významem „velebná“, „oslavená“.

 
Jméno: Judita
Nosí v ČR 1072 lidí
Jedná s o 214 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den biologické rozmanitosti
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama