reklama
Přesný čas: 09:30 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
20. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Ilja

Křestní jméno:

Jiřina

Charakteristika

Jméno Jiřina dnes může znít mírně zastarale. Je jménem pro ženu, která má vztah ke všemu živému i zemi jako zdroji naší obživy. Dle významu svého jména je Jiřina také hbitou a obratnou ženou. Nesmíme opomenout ani to, že jméno je též jménem květiny. Jakkoli jméno Jiřina může znít obyčejně, dělá z jeho nositelky i vzácnou květinu.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Jiřina má i mužskou přechýleninu ve jménu Jiří. Významově příbuzné je také se jmény Georgina nebo Jorga. Domácky se jméno užívá jako Jiřinka, také Jiřka, Jířa, Jirča, Jiruška, Jirka aj. Jméno má i zajímavé cizojazyčné mutace, ve slovenštině se například užívá jako Jurajka, Jurina nebo Georgína. Anglickou verzí jména je Georgia nebo Georgina, německou Georgia nebo Georgine. Italská podoba jména je Georgia, španělská Georgia, také Goergina, Jorga nebo Jorgina. Ruština, polština a maďarština jméno užívají jako Georgina.

Významné nositelky

Mezi populární nositelky jména patří herečky Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková, Jiřina Švorcová, Jiřina Štěpničková, Jiřina Stránská, Jiřina Froňková nebo Jorga Kotrbová. Jméno nosí i česká grafička a ilustrátorka Jiřina Adamcová, výtvarnice Jiřina Lockerová, loutkářka Jiřina Skupová, operní pěvkyně Jiřina Marková nebo Jiřina Steimarová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Jiřina je ekvivalentem mužského jména Jiří. Obě jména mají několik teorií výkladu a je pravděpodobné, že se vzájemně prolínají. Nejčastěji je jménu Jiřina přisuzován řecký původ. Jméno by pak pocházelo z řeckého „géorgos“ s významem „zemědělec“ či „rolník“. Další výklad spojuje jméno s ruským slovem „jurkij“ s významem „mrštný“, resp. „mrštná“ či „hbitá“. Jméno by tak mělo staroslovanský původ.

 
Jméno: Jiřina
Nosí v ČR 76979 lidí
Jedná s o 19 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Jorga
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama