reklama
Přesný čas: 15:36 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
20. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Ilja

Křestní jméno:

Jiří

Charakteristika

Jirka je jménem mnoha českých mužů, v různých variantách se s muži jménem Jiří setkáváme také po celém světě. Ať již mají nositelé jména vztah k zemědělství nebo ne, ať již jsou obratní nebo ne, mohou se pyšnit oblíbeným a tvárným jménem.

Odvozeniny a varianty

Jméno Jiří má i ženskou variantu v podobě jména Jiřina. Nejužívanější domácí mutací jména je Jirka, jméno se však domácky užívá také jako Jiřík, Jiříček, Jířa, Jirouš ap. Na Slovensku je jméno známé jako Juraj, v Polsku jako Jerzy, v Maďarsku jako György. Anglickou verzí jména je George či Yorick, německou Georg, York nebo nebo Jürgen, francouzskou Georges, italskou Giorgio, španělskou Jorge. Rusové jméno užívají jako Georgij, Jurij nebo Jegor.

Významní nositelé

Jméno nosil český král 15. století Jiří z Poděbrad. Slavnými českými nositeli jména byli také Jiří Trnka, výtvarník a ilustrátor, básníci Jiří Orten, Jiří Kolář nebo Jiří Wolker, také populární zpěvák Jiří Schelinger nebo herci Jiří Voskovec a Jiří Kodet. Současnými nositeli jména jsou například herci Jiří Lábus, Jiří Macháček nebo Jiří Schmitzer, režisér Jiří Menzel, moderátoři a baviči Jiří Pomeje nebo Jiří Krampol, zpěvák Jiří Korn, hudebník Jiří Suchý nebo básník Jiří Žáček. Jméno nosí i politik Jiří Paroubek.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Jiří (domácky Jirka) patří k nejčastěji užívaným českým jménům. Původ jména není zcela jasný. První verze výkladu jména ho spojuje s řeckým slovem „géorgos“, to je složeno ze slov „gé“ („země“) a „érgon“ („práce“). Jméno se dle tohoto výkladu překládá jako zěmědělec, „rolník“ také „pěstitel nebo „vinař“. Další teorie výkladu jménu přikládá staroslovanský původ, bylo by pak odvozeno od ruského slova „jurkij“ s významem „mrštný“, „hbitý“ či „obratný“. Obě teorie výkladu se ve jménu Jiří mohou prolínat.

 
Jméno: Jiří
Nosí v ČR 315369 lidí
Jedná s o 1 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Juraj
George
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den skautů a skautek
Světový den laboratorních zvířat
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama