reklama
Přesný čas: 08:17 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
13. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Markéta, Margareta, Margit

Křestní jméno:

Jindřiška

Charakteristika

Jindřiška je milým českým jménem pro milou slečnu či paní. Nositelky jména dostaly do vínku krásný život, mohou se stát vládkyněmi svého domu, domova a života.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Jindřiška má i mužský protějšek ve jménu Jindřich. Domáckými variacemi jména jsou Jindra, Jindruška, Jindřina aj. Jméno má mnoho cizojazyčných podob. Na Slovensku se užívá jako Henrieta, stejně tak i v Polsku (zde také jako Henryka). Anglická verze jména je Henrietta, italská Enrichetta nebo Enrica, španělská Enriqueta, francouzská Henriette. Němčina jméno zná jako Hendrika nebo Hendrike. Ruská varianta jména je Genrietta, maďarská Henrietta.

Významné nositelky

Nositelkami jména jsou například spisovatelky Jindřiška Kubáčová a Jindřiška Smetanová, také zpěvačka Jindřiška Brožová, kostýmní výtvarnice Jindřiška Hirschová nebo keramička Jindřiška Radová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Jindřiška pochází ze staroněmeckého jména Heimerich, stejně tak i jeho mužská varianta Jindřich. Jméno se vyvinulo ze slov „heim“ („domov“) a „ríhhi“ („vládce“), překládá se tedy jako „vládce/vládkyně domu“ či „paní domova“.

 
Jméno: Jindřiška
Nosí v ČR 18178 lidí
Jedná s o 73 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Henrieta
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama