reklama
Přesný čas: 19:26 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
23. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Libor

Křestní jméno:

Jaroslava

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Jaroslava má mužský protějšek ve jménu Jaroslav. Významově je příbuzná i se jménem Jaruše. Domáckými podobami jména jsou právě Jaruše, také Jaruš, Jaruška, Jára, Jarča, Jája, Jajka, Jarka, Jaruna, Jarunka, Sláva, Slávka apod. Jméno Jaroslava se vyskytuje i v jiných jazycích, především ve slovenštině, v ruštině nebo v srbochorvatštině. Polskou verzí jména je Jarosława.

Významné nositelky

Jméno nosí herečky Jaroslava Kretschmerová nebo Jaroslava Obermaierová, v minulosti pak známá herečka Jaroslava Adamová, také česká operní pěvkyně Jaroslava Jánská nebo malířka Jaroslava Pešicová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Jaroslava i jeho mužský protějšek Jaroslav představují slovanská jména. Vznikla ze slovanského slova „jaryj“. Význam tohoto slova je „bujarý“, také „prudký“ nebo „silný“. Ze stejného jména se vyvinulo i označení pro roční období. Jméno Jaroslava se tedy ze slov „jaryj“ a „-slav“ („slavný“) překládá jako „slavná svojí bujarostí“, „slavná svoji silou“, přeneseně pak v pozdějším významu také jako „ta, která slaví jaro“.

 
Jméno: Jaroslava
Nosí v ČR 101920 lidí
Jedná s o 9 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama