reklama
Přesný čas: 13:16 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
21. 4. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Alexandra

Křestní jméno:

Jarmila

Charakteristika

Jarmila je krásným českým jménem s ještě krásnějším významem. Jméno je spojeno s jarem, sílou a bujností, v druhém možném významu je doslova „svatým jménem“.

Odvozeniny a varianty

Ženské křesní jméno Jarmila má mužský protějšek ve jménu Jarmil. Domáckými podobami jména jsou Jarmilka, také Jarka, Jarča, Jára nebo Míla, Milka aj.

Významné nositelky

Jméno Jarmila nosilo hned několik slavných českých hereček – Jarmila Bechyňová, Jarmila Kronbauerová, Jarmila Krulišová, Jarmila Kurandová, Jarmila Švábíková nebo Adina Mandlová, vlastním jménem Jarmila Anna Františka Marie Mandlová. Mezi významnými nositelkami jména najdeme i spisovatelky Jarmilu Glazarovou, Jarmilu Otradovicovou nebo Jarmilu Loukotkovou. Nositelkami jména je i herečka Jarmila Derková, Jarmila Lázničková nebo herečka a hlasatelka Jarmila Šusterová, také slovenská malířka Jarmila Čihánková, česká operní pěvkyně Jarmila Pechová, návrhářka hraček Jarmila Jeřábková nebo atletka Jarmila Kratochvílová. Jméno Jarmila známe i z literárního díla Máj (Karel Hynek Mácha), kde zaznívá slavné „Hynku! Viléme! Jarmilo!“. Jarmila je také jménem opery Theodora Václava Bradského.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Jarmila má stejně jako jeho mužský protějšek Jarmil slovanský původ. Jméno vzniklo pravděpodobně ze slovanských slov „jaryj“ („bujný“, „silný“ či „prudký“) a „mil“ („milovat“). Jméno se pak významově překládá jako „ta, která miluje sílu“, také „milující bujnost“, „milující prudkost“ apod. V přeneseném významu jméno znamená „milující jaro“. Další teorie výkladu dává jméno do souvislosti se jmény Jarolím, Jeroným či Hieronym. Jednalo by se pak o jejich ženskou alternativu s významem „svaté jméno“.

 
Jméno: Jarmila
Nosí v ČR 80590 lidí
Jedná s o 17 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den boje proti rakovině
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama