reklama
Přesný čas: 23:44 / týden v roce: 15
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
13. 4. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Aleš

Křestní jméno:

Jana

Charakteristika

Jana patří k nejoblíbenějším českým jménům. Není divu, jméno je krásně znělé, jednoduché a elegantní zároveň. Nad ženou jménem Jana navíc dle hebrejského původu bdí milostivý Bůh.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Jana má i svůj mužský protějšek ve jménu Jan (domácky Honza). Významově příbuzná jsou i jména Johana, Ivana nebo Hana. Domácími variacemi jména jsou Janička, Janinka, Jáňa, Janča, Jaňule, Jaňulka, Jája, Jájka, Janka, Januš, Januška, také Honzina aj. Jméno Jana se vyskytuje i ve slovenštině, holandštině a srbochorvatštině. Anglické mutace jména jsou Jane, Jean, Jeanne, Joan, Joanna, Jenny apod. Německé verze jména jsou Jane, Johanna nebo Jenny. Francouzština jméno užívá jako Jeanne nebo Yanna, španělština jako Juana, italština jako Giovanna nebo Gianna. Polská verze jména je Joanna, ruská Ioanna nebo Ivanna. Maďarština jméno užívá jako Janka.

Významné nositelky

Jméno Jana nosily světice i významné panovnice, mezi jinými svatá Johanka z Arku, svatá Jana de Chantal, Jana z Valois, Jana I. Kastilská nebo Jana I. Navarrská, francouzská královna. Nositelkami jména je dnes řada českých hereček, například Jana Brejchová, Jana Štěpánková, Jana Hlaváčová, Jana Mařasová, Jana Preissová, Jana Šulcová nebo Jana Švandová. Nosí ho i zpěvačky Jana Kratochvílová nebo Jana Kirschner ze Slovenska, také modelka Jana Štefánková. Mezi světovými nositelkami jména najdeme například americkou herečku Jane Fonda nebo britskou spisovatelku přelomu 18. a 19. století Jane Austen.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Jana má hebrejský původ, stejně jako jeho mužský protějšek Jan. Jméno pochází z hebrejského „Jochanan“, které se překládá jako „Bůh je milostivý“, „Hospodin je milostivý“ nebo „milostivý dar Boha“. Základem jména jsou hebrejská slova „Jahve“ (s významem „Bůh“) a „chanan“ překládané jako „smilovat se“ či „milost“.

 
Jméno: Jana
Nosí v ČR 275141 lidí
Jedná s o 2 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Evropský den parků
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama