reklama
Přesný čas: 21:30 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
20. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Ilja

Křestní jméno:

Iveta

Charakteristika

Iveta je oblíbeným ženským jménem, které má v sobě francouzskou eleganci, nadčasovost, také ladnost a krásu tisového luku. Žena jménem Iveta dokáže svému okolí předávat energii a udávat směr, stejně tak, jako luk určuje směr vystřelenému šípu.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Iveta se vyskytuje také ve variantách Yveta či Yvetta. Mužským protějškem se stejným původem je jméno Ivo. Významově příbuzné je také jméno Ivona, příp. Judita. Domácími podobami jména jsou Ivetka, Ivetinka, Iva, Ivka, Ivča aj. Jméno Iveta se vyskytuje i na Slovensku. Německá verze jména je Ivetta, anglická Yvette, italská Ivette. Maďarská podoba jména je Ivetta.

Významné nositelky

Nositelkami jména je mnoho populárních žen z oblasti modelingu, například modelka a moderátorka Iveta Lutovská, také z oblasti hudby - kontroverzní zpěvačka Iveta Bartošová, česká zpěvačka Yvetta Simonová nebo francouzská zpěvačka Yvette Guilbert, herectví - herečka Yvetta Blanarovičová nebo sportu - plavkyně Yvetta Hlaváčová, tenistka Iveta Benešová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Iveta (také archaicky Yveta nebo Yvetta) má germánský původ. Jméno se vyvinulo ze staroněmeckého slova „iv“ – v překladu „tis“, příp. keltského „íwé“ se stejným významem. Do češtiny se jméno dostalo přes francouzštinu. Bylo odvozeno od francouzského jména Yvette jako zdrobnělé varianty jména Yvonne (česky Ivona). Jméno Iveta se pak významově překládá jako „tisový luk“ nebo „lučištník“. Méně pravděpodobná verze výkladu jméno odvozuje od jména Ytta, zkráceniny jména Judita. Významově by se pak jméno překládalo jako „židovka“.

 
Jméno: Iveta
Nosí v ČR 36792 lidí
Jedná s o 43 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Yveta
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama