reklama
Přesný čas: 05:06 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
13. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Markéta, Margareta, Margit

Křestní jméno:

Ida

Charakteristika

Ida je jednoduchým, avšak skvostným jménem. Hodí se pro každou ženu, svým nositelkám dává do vínku činorodost, aktivitu a energii.

Odvozeniny a varianty

Ida je ženské křestní jméno s domáckými podobami ve tvaru Idka, Iduš, Iduška, Idunka, Idina, Idinka apod. Jméno se v mutaci Ide vyskytuje i v mnoha jiných jazycích – ve slovenštině, angličtině, němčině, španělštině, francouzštině, italštině, polštině, maďarštině, srbochorvatštině nebo ruštině.

Významné nositelky

Nositelek jména Ida najdeme mnoho, může jít o českou kněžnu 11. století Idu Wettinskou. Se jménem se setkáváme i v řecké mytologii. Šlo o nymfu jménem Ida (nazývanou také Ide nebo Ídaia), která dle pověsti vychovala se svou sestrou boha Dia. V současnosti jméno nosí například česká zpěvačka s romskými kořeny Ida Kelarová, rozená Ida Bittová, slovenská herečka Ida Rapaičová nebo ruská baletka Ida Rubinstein.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Ida může mít buď severský nebo německý původ. Jedna teorie výkladu jména ho spojuje se skandinávským slovem „íd“ překládaným jako „čin“. Ida by se tak přeneseně vykládala jako „žena činu“, potažmo „činná“ nebo „činorodá“. Jméno by souviselo také s jeho staroskandinávskou nositelkou – Idunou, bohyní jara. Další prameny jméno Ida odvozují od staroněmeckého výrazu „itis“, které se překládá jednoduše jako „žena“. Stejný význam by pak neslo i jméno Ida. Jméno se také spojuje s germánskými jmény Idaberga, Idun nebo Alida. Jméno by pak bylo počeštěnou domácí variantou těchto jmen.

 
Jméno: Ida
Nosí v ČR 951 lidí
Jedná s o 243 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den spotřebitelských práv
Mezinárodní den proti policejní brutalitě
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama