reklama
Přesný čas: 13:52 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
23. 6. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Zdeňka, Zdena, Zdenka

Křestní jméno:

Hugo

Charakteristika

Jméno Hugo je originálním jménem pro muže, který srší důvtipem a bystrostí. Dle významu svého jména je muž jménem Hugo plný skvělých myšlenek a má neodolatelné charisma.

Odvozeniny a varianty

Hugo je mužským křestním jménem s domácími podobami Hugi, Hugoun, Hugouš, Hugonek nebo Hugounek. Jméno Hugo se vyskytuje také v němčině, španělštině, portugalštině, norštině, dánštině, švédštině, finštině, srbochorvatštině nebo slovinštině. Na Slovensku se jméno užívá jako Hugo nebo Hugolín. Anglická verze jména je vedle Hugo také Hugh. Francouzština zná jméno jako Hugue nebo Hugues, italština jako Ugo, polština jako Hugo nebo Hugon.

Významní nositelé

V Česku patřil mezi nejslavnější nositele jména herec Hugo Haas. Jméno nosil i český sochař Hugo Dermartini. Jméno najdeme i v současném filmovém průmyslu, nositeli jména jsou například angličtí herci Hugh Grant, Hugh Dancy nebo Hugh Bonneville, také australští herci Hugh Jackman nebo Hugo Weaving. Jako příjmení pak jméno Hugo užíval i proslulý francouzský spisovatel Viktor Hugo, autor románů Bídníci, Dělníci moře nebo Chrám Matky Boží v Paříži. Se jménem Hugo jsme se mohli setkat také v populárním českém večerníčku Radovanovy radovánky, kde byl jednou z hlavních postav i zlý výrostek Hugo.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Hugo má germánský původ. Základ jména tvoří německé slovo „hugu“ s významem „mysl“ nebo „duch“. Jméno Hugo se buď vyvinulo přímo z tohoto slova nebo vzniklo z domácké podoby německých jmen začínajících na Hugu- (Hugubald, Huguwin nebo Hugubert, česky Hubert). Jméno Hugo se pak z němčiny překládá jako „duchaplný člověk“ nebo „myslitel“.

 
Jméno: Hugo
Nosí v ČR 648 lidí
Jedná s o 240 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den ptactva
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama