reklama
Přesný čas: 06:44 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
21. 7. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Vítězslav

Křestní jméno:

Hubert

Charakteristika Jméno Hubert náleží k duchaplnému muži, který dle významu svého jména oplývá bystrostí a vtipem. Hubert je zářivým mužem se skvělými charakterovými vlastnostmi a jasnou myslí.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Hubert se domácky užívá jako Hubertek, také Bert, Bertík nebo Berta. Jméno se vyskytuje i ve slovenštině, také v angličtině, francouzštině nebo maďarštině. Němčina zná jméno jako Hubert, Hubertus nebo Hugbert. Španělská podoba jména je Huberto, italská podoba pak Uberto. Poláci jméno užívají jako Hubert nebo Hubertus.

Významní nositelé

Jméno Hubert nosí slavný francouzský módní návrhář a výtvarník Hubert de Givenchy. Mezi další nositele jména patřil i americký spisovatel Hubert Selby, autor díla Poslední odbočka na Brooklyn. U nás se proslavil filmový Hubert Hrabě, kterého v komedii z roku 1984 ztvárnil Karel Heřmánek. Film se jmenoval stejně jako přezdívka hlavního hrdiny – Fešák Hubert.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Hubert má germánský původ. Vychází ze staroněmeckého jména Hugbert. První část jména „hugu“ se překládá jako „duch, mysl“, druhá část „bert“, resp. „beraht“ znamená v němčině „jasný, zářivý, skvělý“. Jméno Hubert tak lze významově přeložit jako „chytrý člověk“, „duchaplný člověk“, „člověk bystré mysli“.

 
Jméno: Hubert
Nosí v ČR 1253 lidí
Jedná s o 157 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Den bez pesticidů
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama