reklama
Přesný čas: 16:55 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
14. 7. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Karolína, Karolina, Karla

Křestní jméno:

Hanuš

Charakteristika

Jméno Hanuš zní ryze česky, bylo však odvozeno z němčiny. Jeho původ je přitom hebrejský. Jméno Hanuš je spojeno s křesťanským Bohem, jeho milostivostí, potažmo také pokorou a přijetím.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Hanuš je významově shodné se jmény Jan, také Jana, Hana, Anna nebo Johana. Domácky se jméno užívá jako Hanek, Hanes nebo Hanušek. Jméno Hanuš se vyskytuje i ve slovenštině. Angličtina jméno zná jako John nebo Jack, němčina jako Johann nebo Johannes. Francouzská podoba jména je Jean, španělská Juan, italská Giovanni. Holanďané jméno užívají jako Johan, Johanes nebo Jansen.

Významní nositelé

Mezi významné české nositele jména patří například malíř a grafik Hanuš Schweiger, básníci Hanuš Bonn, Hanuš Jelínek nebo Hanuš Fantl. Jméno náleží i k herci Hanuši Borovi. Podle pověstí jméno Hanuš nosil i nejznámější český hodinář – mistr Hanuš, jehož dílem má být Pražský orloj.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Hanuš má svůj původ v hebrejštině. Pochází z hebrejského jména Jochanán, které se významově překládá jako „Bůh je milostivý“. Česká verze jména se zřejmě vyvinula z německé podoby jména Johan/Johannes (česky Jan).

 
Jméno: Hanuš
Nosí v ČR 402 lidí
Jedná s o 267 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama