reklama
Přesný čas: 21:11 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
13. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Markéta, Margareta, Margit

Křestní jméno:

Hana

Charakteristika

Hana patří k jednomu z nejoblíbenějších ženských křestních jmen. Jméno je jednoduché a praktické, skrývá v sobě hlubokou hebrejskou myšlenku. Žena jménem Hana však může být dle významu svého jména také šťastná – co víc si přát?

Odvozeniny a varianty

Ženské jméno Hana se vyskytuje i v mutaci Hanka nebo Hannah užívané především v zahraničí. Významově shodná jsou i jména Jana, Jan, Hanuš, Anna nebo Johana. Domácky se jméno Hana užívá jako Hanka, Hanča, Hančí, Hanina, Hanička, Hanuška, Hanulka, Haňulka, Haňule apod. Jméno Hana užívají i na Slovensku. Anglická verze je Hanna nebo Hannah, mutaci Hannah užívá i němčina. Švédská varianta jména je Hanna, stejně tak i polská nebo maďarská.

Významné nositelky

Jméno Hana nosí celá řada českých zpěvaček, také modelek nebo hereček. Hana Zaňáková je vlastním jménem jedné z našich největších zpěvaček – Lucie Bílé. Dalšími zpěvačkami, které nosí jméno Hana, jsou i Hana Zagorová, Hana Ulrychová nebo šansoniérka Hana Hegerová. Nositelkami jména jsou také herečky Hana Maciuchová, Hana Čížková, Hana Holišová, Hana Vítová nebo Hana Vágnerová, modelky Hana Svobodová, Hana Jiříčková nebo Hana Mašlíková.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Hana (také Hanka nebo Hannah) má pravděpodobně hebrejský původ. Jméno vzniklo z hebrejského jména Jochánán s významem „Bůh je milostivý“. Pochází z hebrejských slov „jahve“ (v překladu „Bůh“) a „channá(h)“ ve významu „milost, smilovat se“. Slovo „hana“ nalezneme také v arabštině, kde znamená „šťastná“ nebo „blažená“.

 
Jméno: Hana
Nosí v ČR 150574 lidí
Jedná s o 4 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Hanka
Hannah
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Den Energy Drinků
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama