reklama
Přesný čas: 04:14 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
19. 6. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Leoš

Křestní jméno:

Gustav

Charakteristika

Gustav je drsným severským jménem, které patří k válečníkům. Udatným válečníkem, bojovníkem za své štěstí se může stát každý muž jménem Gustav, bojovou záštitou mu přitom bude jeho vlastní jméno.

Odvozeniny a varianty

Gustav je mužským křestním jménem. Domáckými variantami jména jsou Gusta, Gusťa, Gustík, Gustínek nebo Gustíček. Jméno se jako Gustáv užívá i ve slovenštině. Anglickými mutacemi jména jsou Gustave nebo Gustavus, němčina jméno zná jako Gustav, příp. Gustaf. Francouzská podoba jména je Gustave, španělská, portugalská nebo italská pak Gustavo. Polská verze jména je Gustaw, maďarská Gusztáv.

Významní nositelé

Jméno Gustav nosili švédští králové - Gustav Vasa, Gustav II. Adolf, Gustav III. aj. Slavným nositelem jména byl i rakouský malíř Gustav Klimt, rakouský hudební skladatel Gustav Mahler nebo francouzský spisovatel Gustave Flaubert. K významným českým nositelům jména patřil hudebník Gustav Brom, herci Gustav Hilmar nebo Gustav Nezval či režisér Gustav Machatý. Nositelem jména je také scénárista Gustav Oplustil. Jméno nosil i předlistopadový prezident Gustáv Husák.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Gustav pochází ze Švédska. Vyvinulo se zřejmě ze slova „Godstawer“, které se překládá jako „opora Gótů“ nebo „sloup Gotlanďanů“. Gótové přitom byli východogermánským kmenem původem právě ze Švédska a ostrova Gotland. Přeneseně se dá jméno vykládat i jako „sloup“ nebo „záštita“.

 
Jméno: Gustav
Nosí v ČR 2206 lidí
Jedná s o 128 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Den suchého zipu
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama