reklama
Přesný čas: 21:33 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
14. 7. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Karolína, Karolina, Karla

Křestní jméno:

Gabriela

Charakteristika

Gabriela je atraktivním českým jménem, které má v sobě bohatou tradici i nadčasovost. Gabriela je dle významu svého jména silnou ženou, vzorem jí může být její biblický jmenovec archanděl Gabriel.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Gabriela má i svůj mužský protějšek ve jménu Gabriel. Domácími mutacemi jména jsou Gábi, Gabča, Gábina, Gábinka nebo Gabrielka. Jméno Gabriela se užívá i ve slovenštině, španělštině, portugalštině nebo polštině. Německá mutace jména je Gabriele, příp. Gabi a Gavy. Anglická verze jména je Gabrielle, Gabriella nebo jen Gabriela. Francouzská podoba jména je Gabrielle, stejně jako norská či dánská. Italové nebo Maďaři jméno znají jako Gabriella.

Významné nositelky

Jméno Gabriela dnes najdeme v českém showbusinessu. Nosí ho například textařka a herečka Gabriela Osvaldová, manželka Ondřeje Soukupa, zpěvačky Gabriela Gunčíková nebo Gabriela Goldová, také moderátorka Gábina Partyšová. Jméno najdeme i v literatuře, nosila ho spisovatelka Gabriela Preissová, autorka her Její pastorkyňa nebo Gazdina roba.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Gabriela má stejně jako jeho mužský protějšek hebrejský původ. Pochází z hebrejských slov „gavrí“ (ve významu „silný muž“) a „él“ („Bůh“). Významově se pak překládá jako „Bůh je mocný“ nebo „Bůh je má síla“, přeneseně pak i „hrdina boží“.

 
Jméno: Gabriela
Nosí v ČR 28234 lidí
Jedná s o 52 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den žen
Světový den ledvin
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama