reklama
Přesný čas: 15:15 / týden v roce: 21
Fáze měsíce:
Úplněk
Křestní jméno:

Filip

Charakteristika

Filip je populárním mužským jménem, které je spojeno s majestátnými koňmi. Jméno oplývá vznešeností a ušlechtilostí, potažmo se pojí i s přitažlivostí, nadáním a bystrostí. Vzpomeňme na rčení „míti filipa“.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Filip má i svoji ženskou podobu Filipa, která se však užívá jen velmi omezeně. Oproti tomu je jméno Filip v našich končinách oblíbené, svědčí o tom i množství jeho domáckých variant, například Fíla, Fífa, Filda, Filouš, Filín nebo Filípek. Jméno Filip se užívá i ve slovenštině, polštině, švédštině nebo srbochorvatštině. V cizojazyčných mutacích se často před jméno přidává původní „PH“, anglická varianta jména je tedy Philip nebo Philippe, německá nebo dánská Philipp, francouzská Philippe. Italové užívají jméno jako Filippo, Španělé nebo Portugalci jako Filipe, Maďaři jméno znají jako Fülöp.

Významní nositelé

Jméno Filip patřilo jednomu z křesťanských apoštolů. Nosili ho také velmistři řádu Templářů - Philippe de Milly nebo Phillipe de Plessis. Mezi významné nositele patří také Filip Sattler, německo-český barokní sochař, italský barokní architekt Filippo Juvarra nebo renesanční architekt Filippo Brunelleschi. Ze slavných českých osobností jmenujme režiséra Filipa Renče, herce Filipa Tomsu, Filipa Rajmonta nebo Filipa Blažka. Z televizních obrazovek známe také kuchaře Filipa Sajlera. Jméno Filip nosí i syn populární české zpěvačky Lucie Bílé a producenta Petra Kratochvíla. Jméno patří také ke spisovatelům Filipu Jánskému nebo Filipu Škábovi. Nosí ho i americký kultovní sci-fi spisovatel Philip Kindred Dick nebo italský básník, zakladatel futurismu Filippo Tommaso Marinetti. Mezi současnými světově známými nositeli jména nesmíme opomenout anglického hudebníka Phila Collinse.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Filip má řecký původ. Vzniklo ze dvou řeckých slov, prvním je „philos“ ve významu „milovat“ a druhým je „hippos“, které se překládá jako „kůň“. V doslovném překladu jméno Filip tedy znamená „milovník koní“. Přeneseně se jméno vykládá i jako „vznešený“ či „ušlechtilý“, ve starém Řecku totiž koně vlastnili pouze aristokraté.

 
Jméno: Filip
Nosí v ČR 38229 lidí
Jedná s o 30 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama